Połączenie coraz większej świadomości dotyczącej zmian klimatycznych, zdrowego odżywiania, a także licznych trendów dietetycznych, sprawia że producenci żywności poszukują nowoczesnych rozwiązań stosowanych przy produkcji żywności. Jednym z największych wyzwań dla branży spożywczej jest utrwalanie produktów.
Szczególnie w przypadku ekologicznych produktów dla wegetarian i wegan większość tradycyjnych metod utrwalania żywności zawodzi. Konsumenci wnikliwie analizują składy produktów, dlatego substancje konserwujące nie są dobrym wyborem. W przypadku niektórych produktów nie ma też możliwości zastosowania tradycyjnych metod pasteryzacji, bez ryzyka zmiany właściwości produktu. Rozwiązaniem jest technologia HPP, coraz szerzej stosowana w branży spożywczej.
Czym jest technologia HPP?
Technologie HPP to nowoczesna metoda utrwalania żywności, zwana także wysokociśnieniowym utrwalaniem żywności lub paskalizacją. Do procesu paskalizacji stosuje się specjalne urządzenie ciśnieniowe, a sama żywność, podczas procesu utrwalania zapakowana jest już w opakowaniu końcowym. Główną częścią urządzenia wykorzystującego technologie HPP jest komora wypełniona wodą. To właśnie do niej w specjalnych koszach wprowadzane są produkty. Wewnątrz produkty poddawane są bardzo wysokiemu ciśnieniu – do 600 MPa – przez określony czas. W tym momencie dochodzi do dekompresji ciśnieniowej, co utrwala właściwości produktów. Następnie woda jest wypuszczana ze zbiornika i można przystąpić do rozładunku produktów. Woda wykorzystywana w technologii HPP może być recyklingowana, co zwiększa ekologiczność tej metody.
Dlaczego warto zdecydować się na technologie HPP?
Największą zaletą wysokociśnieniowego utrwalania żywności jest znaczne przedłużenie okresu trwałości produktu. Utrwalanie odbywa się bez środków chemicznych, czy wysokiej temperatury, dlatego doskonale sprawdzi się do utrwalania tak specyficznych produktów jak sojowe tofu, parówki lub wędliny sojowe. Metoda ta nie ma też wpływy na zmianę właściwości produktów. Konsystencja, a także smak i zapach pozostają niezmienione. Warto także wspomnieć, że paskalizacja pozwala wyeliminować patogeny (m.in. Salmonella), zachowując wartości odżywcze i witaminy.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Industry 2.0.
Foto: Shutterstock