Zaburzenia widzenia, problemy z niedowidzeniem lub zezem można korygować nie tylko za pomocą okularów, lub soczewek, ale również ćwiczeń. Specjaliści zajmujący się tym zagadnieniem to ortoptyści, którzy działają samodzielnie oraz wspomagają okulistów. Dziedzina ta obejmuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci w różnym wieku potrzebujące wsparcia w korygowaniu wad narządu wzroku lub w poprawie jakości życia.
Co to jest ortoptyka i kto może z niej skorzystać?
Ortoptyka to dziedzina medyczna zajmująca się badaniem i leczeniem zaburzeń widzenia, zwłaszcza tych związanych z koordynacją mięśni oka i pracy układu wzrokowego. Ortoptycy są specjalistami w dziedzinie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji narządu wzroku, które wynikają z różnych przyczyn, takich jak urazy, choroby neurologiczne lub zaburzenia rozwoju. Osoby korzystające z usług takich specjalistów, to między innymi pacjenci z zezem, czy też ze zmianami widzenia przestrzennego albo z dysfunkcją układu wzrokowego po urazie mózgu. Ortoptycy pracują także z dziećmi (bez względu na wiek), które mają problemy oczne i potrzebują specjalistycznej opieki w zakresie diagnozy i leczenia. Celem konsultacji jest również udzielanie porad i ogólnego wsparcia wpływającego na poprawę jakości życia pacjenta.
Kiedy warto udać się na badania ortoptyczne?
Badania ortoptyczne warto wykonać w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek problemów z widzeniem lub pojawieniem się niepokojących objawów, takich jak:
- Skrzywienie oczu (zez) – brak patrzenia równoodległego lub trudności z utrzymaniem równowagi wzrokowej.
- Bóle oczu lub głowy – odczuwanie bólów głowy, związanych z pracą wzroku, takich jak czytanie lub praca przy komputerze.
- Zaburzenia widzenia przestrzennego – pojawiające się trudności z oceną odległości lub przestrzeni, np. z parkowaniem samochodu.
- Zaburzenia widzenia po urazie mózgu – doznany uraz głowy, mający wpływ na widzenie.
- Dziecięce problemy z widzeniem – w sytuacji pocierania oczu, bóli głowy lub innych niepokojących zachowań.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niezidentyfikowanych objawów związanych z widzeniem, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, specjalistą od ortoptyki, czy też udać się do okulisty, którzy po dokładnym zbadaniu wprowadzą leczenie lub wyeliminują problemy z narządem wzroku.
Fot. Shutterstock