Stres oksydacyjny z roku na rok staje się problemem coraz większej części populacji. Niezdrowy tryb życia w dużej mierze przyczynia się do stresu oksydacyjnego, który ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Czym jest stres oksydacyjny, jak się objawia i w jaki sposób mu przeciwdziałać?
Stres oksydacyjny – przyczyna wielu groźnych chorób
Każda cząsteczka tlenu zawiera wolny elektron, który w naszym organizmie szuka dla siebie pary. Znajdują ją w innych komórkach naszego organizmu, wyniku czego uszkadza je. Procesowi temu przeciwdziałają antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki. Równowaga między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami jest podstawą homeostazy – stanu, w jakim nasz organizm funkcjonuje w optymalny sposób.
W momencie, gdy dochodzi do zaburzenia tej równowagi i liczba wolnych rodników przeważa nad liczną antyoksydantów, mówimy o stresie oksydacyjnym. Odczuwamy go w postaci chronicznego zmęczenia, podrażnienia, trudności w zasypianiu, powracających infekcji, problemami z trawieniem, bólami głowy, stawów i mięśni. Stres oksydacyjny jest również jedną z przyczyn miażdżycy, chorób serca, choroby Parkinsona i Alzheimera. Do powstawania stresu oksydacyjnego przyczynia się niezdrowy tryb życia: dieta oparta o produkty wysokoprzetworzone, pełne tłuszczów trans i cukrów prostych, brak ruchu, stres, niedosypianie, picie alkoholu i palenie papierosów.
Stres oksydacyjny – profilaktyka zdrowotna
Aby zapobiegać powstawaniu stresu oksydacyjnego należy utrzymywać zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Średniej intensywności ruch również pomoże utrzymać organizm w homeostazie. Należy także dbać o odpoczynek i regenerację organizmu. Pomocna w profilaktyce będzie także suplementacja – naturalna witamina C Colway to jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów, po które warto sięgnąć, gdy odczuwamy objawy stresu i zmęczenia.
Artykuł powstał we współpracy z Najlepsze Suplementy.
Fot. Shutterstock.