Przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków można śmiało porównać do dużych miejskich oczyszczalni. Przydomowe pracują na znacznie mniejszą skalę, jednak zachodzą w nich te same procesy. Zakup i montaż oczyszczalni biologicznej sprawdza się tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na biologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków?
Biologiczna oczyszczalnia ścieków = oszczędność dla portfela i środowiska
Jeśli w swój styl życia wpisujesz kolejne postawy ekologiczne, zakup i korzystanie z przydomowej oczyszczalni ścieków bez wątpienia będzie jedną z nich. Nowoczesna oczyszczalnia biologiczna pozwala na odzyskanie wody ze ścieków, którą potem możesz używać podobnie jak deszczówkę – podlejesz nią rośliny w ogrodzie albo opłuczesz podjazd.
Poza tym w porównaniu do szamba oczyszczalnia jest tańsza w eksploatacji, bo wymaga rzadszej ingerencji. Zgromadzony w niej osad usuwa się co 9 miesięcy, co razem z odzyskiwaniem wody sprawia, że inwestycja w oczyszczalnię biologiczną zwraca się nawet po 2 latach.
Gdzie można zamontować biologiczną oczyszczalnię ścieków?
Instalacja przydomowej oczyszczalni biologicznej ma niewielkie wymagania gruntowe. Możesz wybrać ją nawet na działkę o małej powierzchni i tam, gdzie jest wyjątkowo sucho albo wręcz przeciwnie – gdzie, zdawałoby się, największym problemem jest wysoki poziom wód gruntowych. Wielkości zbiorników pozwalają dobrać model nawet do potrzeb 5 osób – najmniejsza oczyszczalnia ma bowiem pojemność zaledwie 2500 litrów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.
Fot. Shutterstock