Jak działa przesiewacz wibracyjny? O budowie i zastosowaniu opowiadają specjaliści z GKM Siebtechnik
Przesiewacze, w tym przesiewacze wibracyjne, to urządzenia, które wykorzystywane są w wielu branżach – od chemicznej przez spożywczą po przemysł ciężki. Oczywiście w zależności od zastosowania są to urządzenia o różnej wielkości i mocy, jednak wszystkie je łączy podobna budowa i ta sama zasada działania. Jak działa przesiewacz wibracyjny? Jak wybrać najlepsze urządzenie do swojej firmy?
Zasada działania przesiewacza wibracyjnego
Przesiewacz wibracyjny używany jest w celu sortowania produktu i dzielenia go na poszczególne frakcje. W przemyśle ciężkim może być wykorzystywany do oddzielania kamieni od żwiru i żwiru od piasku, w branży spożywczej do oddzielania szkodników od produktów rolnych, zaś w branży farmaceutycznej do oddzielania proszku od zbryleń. Przesiewacze wibracyjne mogą służyć również osuszaniu – np. zebranych zbóż. Ponadto urządzenia te często stają się elementem konstrukcyjnym w transporcie pneumatycznym.
Materiał, który wymaga przesortowania, nakładany jest na sito. W przesiewaczach często stosuje się kilka sit – przesiewanie rozpoczyna się na najwyżej położnym sicie, by następnie trafiał na dolne pokłady. Odseparowany produkt trafia do przygotowanych naczyń, worków lub transportowany jest za pomocą podciśnienia lub nadiciśnienia.
Przesiewacz wibracyjny – zastosowanie separatora
Wspomnieliśmy już, że przesiewacz wibracyjny znajduje zastosowanie w wielu różnorodnych branżach. Warto jednak podkreślić, że urządzenie to powinno być skonstruowane zgodnie ze specyfiką pracy danego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że nie tylko branża, ale także każda firma wymaga zastosowania przesiewacza wibracyjnego o różnych parametrach. Te będą się różnić w zależności od przesiewanego produktu, częstotliwości przesiewania, podłoża, na jakim jest ustawione urządzenie czy zabezpieczeń przeciwwbychowych. Odpowiednio skonfigurowany przesiewacz wibracyjny może pracować całą dobę. Należy jednak pamiętać o czasowych wyłączeniach na potrzeby prac konserwacyjnych.
Te powinny być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczą one przede wszystkim sit, które wymagają odpowiedniego użytkowania i przechowywania, by służyły jak najdłużej. Należy więc co jakiś czas sprawdzać, czy są odpowiednio napięte, czy śrubki się nie poluzowały, czy sito się nie zapchało, czy żaden komponent nie zardzewiał lub czy gumowe uszczelki nie sparciały. Z kolei na miejsce przechowywania przesiewacza wibracyjnego należy wybrać suchą i osłoniętą przed działaniem promieni słonecznych przestrzeń, najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu.
Przesiewacz wibracyjny warto zamówić u renomowanego producenta, który zapewnia konfigurację urządzenia, jego konserwację, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, a także stały dostęp do części zamiennych.
Fot. Shutterstock.