Rury drenarskie to elementy niezbędne do wykonania drenażu wokół domu. Instalacja ta z kolei na celu ma odprowadzanie nadmiaru wód opadowych oraz gruntowych poza fundamenty budynku. Jednocześnie wodę można racjonalnie wykorzystać na przykład do nawadniania ogrodu. Jak poprawnie rozmieścić rury drenarskie?
Rozmieszczenie rur do drenażu
Trzeba wiedzieć, że rozmieszczenie takich elementów jak rura drenażowa ma ogromne znaczenie dla skuteczności całego systemu nawadniającego. Do montażu drenażu warto więc podejść z ostrożnością, ale i przynajmniej podstawową wiedzą, jeśli nie zajmują się tym profesjonaliści. Ważnym aspektem jest głębokość osadzenia rury drenarskiej. Jej początek powinien być zlokalizowany mniej więcej w połowie ławy fundamentowej i na głębokości od 60 do 80 centymetrów. Kolejne rury należy umieszczać w odległości około 1,5 do 2 metrów od siebie. W ten sposób zapewnione zostaną optymalne warunki nawodnienia powierzchni ogrodu.
Warto wiedzieć, że zamontowanie rur drenarskich zbyt wysoko może skutkować nie tylko obniżeniem wydajności systemu. Konsekwencją bywa także duża wilgotność podłoża, co z kolei negatywnie wpływa na izolację ścian zewnętrznych budynku. Pamiętać należy także o tym, by ostatnie rury drenażowe znajdowały się w odległości około 2 metrów od granicy sąsiedniej działki. Jest jednak wyjątek od tej reguły. Jeśli działka jest położona niżej niż sąsiednia, można zamontować rury tuż przy granicy. Pozwoli to na spływanie wody, wnikającej w grunt z wyższej działki.
Fot. Shutterstock