Elementy wykonane z blachy wykorzystywane są w wielu branżach przemysłu, do budowy konstrukcji stalowych, elementów konstrukcyjnych maszyn, czy różnego rodzaju instalacji. Analogowe cięcie blachy wymaga dużego nakładu pracy i jest mało precyzyjne. Dokładne połączenia elementów pozwalają na ograniczenie późniejszej obróbki połączeń i oszczędność czasu i pracy, a tym samym ograniczenie wydatków związanych z realizacją projektów. W jaki sposób wykonywać precyzyjne cięcia blachy uzyskując najwyższą wydajność i najlepsze efekty?
Laserowa precyzja
Cięcie blachy laserem pozwala na uzyskanie niezwykle precyzyjnych wykrojów. Jest to także metoda umożliwiająca zachowanie dużej powtarzalności wzorów, czego nie można uzyskać przy innych, analogowych metodach. Do cięcia laserowego wykorzystywana jest skoncentrowana wiązka laserowa, która rozprowadza dużą ilość energii na małej przestrzeni. Gdy promień lasera dotyka powierzchni, następuje silne nagrzanie materiału, a w finale stopienie i odparowanie. W ten sposób można dokonywać dowolnego kształtu cięć o wysokim współczynniku precyzji i doskonałym odwzorowaniem zadanego do programu sterującego laserem projektu.
Obróbce laserem można poddać niemal wszystkie rodzaje blach. Współczesne maszyny dostosowane są do cięcia blach o różnej grubości. Stal konstrukcyjna, stal nierdzewna, mosiądz, miedź, czy aluminium wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu podlegają obróbce laserowej, dzięki czemu obecnie można tworzyć precyzyjne kształty w każdej blasze.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą New Cut.
Fot. Shutterstock