Istnieją różne środki farmakologiczne o podobnej formie. Mamy tabletki, kapsułki, globulki, pastylki, czopki. Warto jednak pamiętać, że forma i cel stosowania bezpośrednio przekładają się na sposób aplikacji. Czym są i jak poprawnie zażywać tabletki dojelitowe? Sprawdź!
Czym są tabletki dojelitowe?
Tabletki to środki farmakologiczne powstałe poprzez sproszkowanie bądź stłoczenie – nazywane tabletkowaniem – składnika aktywnego i substancji pomocniczych. Do produkcji wykorzystuje się profesjonalne urządzenie korzystające z dużego ciśnienia: tabletkarkę. Tabletki najczęściej mają kształt kół lub elips. Są płaskie bądź wypukłe. Charakteryzuje je twardość.
Tabletki dojelitowe natomiast to rodzaj tabletek, w których nazwie określono miejsce wchłaniania substancji czynnej. Podczas gdy klasyczne tabletki wchłaniają się w żołądku – czasem też wcześniej – tabletki dojelitowe wypuszczają substancje aktywne dopiero w jelitach. Służy to ochronie żołądka, kiedy leki są silne i mogłyby spowodować podrażnienie.
Jak przyjmować tabletki dojelitowe?
Tabletki dojelitowe stosuje się tak samo jak inne tabletki, czyli doustnie. Najlepiej popić je wodą. Uwaga! Tabletki dojelitowe nie są czopkami i nie należy aplikować ich doodbytniczo. Ze względu na konieczność opóźnienia uwalniania substancji – dopiero w jelicie – leki na mają formułę odporną na niskie pH panujące w żołądku. Jeśli w ulotce nie napisano inaczej, nie wolno dzielić ich na części, bo mogłoby się uszkodzić powłokę opóźniającą wchłanianie i w efekcie doprowadzić do rozpuszczenia drażniącego składnika aktywnego już w żołądku. Działanie leku zostałoby zaburzone, podobnie jak skuteczność leczenia.
Tabletki możliwe do podzielenia i zażycia w mniejszych porcjach zazwyczaj mają na powierzchni wgłębienia ułatwiające przełamanie bądź przekrojenie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock