Zgodnie z polskim prawem ciało martwego zwierzęcia musi zostać zutylizowane. Co można zrobić, by uszanować i upamiętnić zmarłego przyjaciela? Przeczytaj artykuł i poznaj trzy propozycje, dzięki którym oddasz cześć ulubionemu psu po jego śmierci.
Wirtualny cmentarz dla zwierząt
Ciało zwierzęcia i ciało człowieka traktowane są w polskim prawie zupełnie inaczej. To pierwsze stanowi odpad wymagający utylizacji, drugie zaś jest przedmiotem pochówku. Martwe zwierzę można zostawić u weterynarza, który ma podpisaną umowę z zakładem utylizacyjnym. Jest to niewątpliwie wygodna opcja w przypadku śmierci naturalnej bądź uśpienia dużego psa, jednakże nie pozwala upamiętnić futrzastego przyjaciela. By wyrazić swoją miłość, możesz odwiedzić wirtualny cmentarz dla zwierząt i wykupić na nim miejsce, opublikować zdjęcie, dodać piękną dedykację.
Regionalny cmentarz dla zwierząt
Droższą alternatywą jest samodzielne pochowanie ciała zwierzęcia – skremowanego bądź nie. Uwaga jednak, pochówku można dokonać jedynie na terenie cmentarza dla zwierząt, czyli w miejscu do tego przeznaczonym. Samowolne grzebanie psa w lesie bądź też na innym terenie publicznym grozi otrzymaniem grzywny. Miejsce na cmentarzu wymaga opłacania tak samo jak grób człowieka. To dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w danym mieście na stałe.
Kremacja psa
Ostatnią opcją jest zabranie zmarłego psa do krematorium lub zamówienie odebrania ciała przez wybraną firmę. Na miejscu można skorzystać z jednej z dwóch podstawowych opcji: kremacji zbiorowej lub kremacji indywidualnej. Ta pierwsza jest tańsza, jednakże dzięki drugiej otrzymuje się 100% prochów przyjaciela w eleganckiej, wybranej samodzielnie urnie. Można trzymać ją w domu lub umieścić na lokalnym cmentarzu dla zwierząt.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Wirtualnycmentarz.pl.
Zdj. Shutterstock