Jak wybrać dobrą karmę dla psa i nie dać się sztuczkom marketingowym? Odpowiada Rankingkarm.com.pl
Intuicja podpowiada, że kiedy w nazwie karmy dla psa występuje rodzaj mięsa, karma owa składa się w całości bądź głównie z tego mięsa. Niestety nie zawsze tak jest. Podobnie jak w przypadku żywności dla ludzi prawo reguluje sposób nazywania produktów dla zwierząt. Zgodnie z wytycznymi amerykańskiego stowarzyszenia AAFCO na większości karm pojawiają się nazwy uwzględniające jedną z czterech reguł nazewniczych. Dowiedz się więcej!
Reguła 95% w nazewnictwie karmy dla psa
Jeżeli na pierwszym miejscu w nazwie karmy dla psa występuje składnik mięsny, oznacza to, że nazwa korzysta z Reguły 95%. Taka karma odznacza się wysoką zawartością mięsa: minimum 95%. Składnikiem mięsnym mogą być wołowina, wieprzowina, drób, ryby lub inny składnik pochodzenia zwierzęcego. Co istotne, dolny próg zawartości mięsa liczony jest po odjęciu wody i konserwantów, a nie wraz z nimi. W karmach dla psów złożonych z więcej niż jednego składnika mięsnego powinny one osiągnąć łącznie co najmniej 95%, by producent mógł skorzystać z tej reguły nazewniczej. Produkt, którego jest w składzie więcej, powinien zostać wymieniony jako pierwszy, a ten, który zajmuje najmniej miejsca – na końcu.
Reguła 25% w nazewnictwie karmy dla psa
Mylącą nazwą dla osób niezaznajomionych z regułami nazewnictwa AAFCO może być „Obiad Wołowy”, „Talerz Drobiowy” czy „Przystawka z dziczyzny”. Choć brzmi to malowniczo i zachęcająco, taka karma dla psa zawiera w rzeczywistości mniej mięsa niż karma przedstawiona w poprzednim punkcie. Sformułowania zawierające nazwę posiłku lub podobny wyraz wskazują na zawartość składników mięsnych znajdującą się w przedziale 25-94%, ponownie po odjęciu wody i konserwantów. Podobnie jak w Regule 95% zawartość produktów mięsnych wymienionych w nazwie może się łączyć i wspólnie liczyć min. 25%. Składniki muszą występować w nazwie w kolejności zawartości podług zasady: wyższa zawartość = wcześniejsze miejsce.
Reguła 3% w nazewnictwie karmy dla psa
Czasami w nazwach pojawia się przyimek „z”, np. „Karma dla psa z kurczakiem”. Jest to znak, że produkt mięsny wymieniony na etykiecie zajmuje co najmniej 3%, lecz nie więcej niż 24%. Jeżeli karma jest z dwoma składnikami, tutaj także muszą zostać wymienione w kolejności zgodnej z zawartością oraz łącznie dawać min. 3%.
Reguła Smaku w nazewnictwie karmy dla psa
Najtrudniejsze do zweryfikowania są karmy dla psa mające w nazwie sformułowanie „o smaku” lub „smak”. Ich producenci nie mają obowiązku podawać zawartości procentowej składników mięsnych.
Jeżeli chcesz wybrać karmę wysokiej jakości, sprawdź aktualny ranking karmy dla psów.