Popręg anatomiczny jest jednym z rodzajów popręgów pod kątem budowy. Czy sprawdzi się u każdego konia? Do czego służy i jak działa? Przeczytaj poradnik i poznaj odpowiedzi, by wybrać najlepszy popręg dla Twojego konia!
Czym jest popręg anatomiczny?
Popręg to bardzo ważny element rzędu końskiego, bezpośrednio przekładający się na stabilizację siodła. W klasycznej wersji jest prosty i przypomina ludzki pasek do spodni, tyle że po obu stronach zakończony klamrą. Tymczasem model anatomiczny (lub ergonomiczny) jest specjalnie wyprofilowany i dopasowany do anatomii konkretnego wierzchowca, zwłaszcza jeśli jest ona nietypowa.
Jak działa popręg anatomiczny?
Popręg anatomiczny zostaje wycięty w taki sposób, by dopasować się do naturalnego ruchu konia. Wycięcia gwarantują swobodę ruchu łopatek i pełny komfort w trakcie jazdy pod siodłem. Koń ma lepsze nastawienie do pracy, nie odczuwa dyskomfortu ani bólu, może wygodnie rozwijać prędkość lub pokonywać przeszkody. Dyskomfort eliminuje także futerko, którym obszyte są niektóre popręgi anatomiczne, np. firmy Mattes.
Dodatkowo popręg ergonomiczny eliminuje punkty nacisku i rozkłada siłę stabilizacji siodła na całą klatkę piersiową. Zrelaksowany koń przybiera właściwą postawę, co przekłada się na prawidłowy styl jazdy, a tym bardziej zdrowie zwierzęcia (układ kostno-szkieletowy).
Dla jakiego konia jest popręg anatomiczny?
Popręg anatomiczny jest przede wszystkim dla koni o niestandardowej budowie. Przykładem takiej budowy jest duże lub bardzo małe wykłębienie, łękowaty bądź prosty grzbiet, duże i długie łopatki, beczkowaty tułów. Warto jednak podkreślić, że każdy koń może nosić popręg anatomiczny, zwłaszcza jeżdżący pod siodłem często i poddawany intensywnym ćwiczeniom. Pamiętaj jedynie, że zakup popręgu anatomicznego nie zastąpi wyboru właściwego siodła.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Equishop.com.
Zdj. Shutterstock