Krótkowzroczność to jedna z chorób cywilizacyjnych, która z roku na rok przybiera na sile. U wielu osób choroba ta pojawia się bowiem w wyniku niezdrowego stylu życia. Dotyka ona coraz więcej osób dorosłych, jednak największy przyrost chorych na krótkowzroczność obserwujemy u dzieci. Podpowiadamy, jak zapobiegać krótkowzroczności u dzieci i jak rozpoznać pierwsze objawy choroby.
Czym jest krótkowzroczność?
Krótkowzroczność to wada ograniczająca widzenie w dal. Chociaż istnieje kilka teorii o przyczynach krótkowzroczności, te najbardziej popularne związane są z akomodacją, czyli zdolnością oczu do przetwarzania obrazu z bliskiej odległości. Patrząc nadmiernie, zbyt długo i zbyt często na przedmioty tuż przed oczami, dochodzi do wydłużania się gałki ocznej, która zaczyna mieć problemy, by prawidłowo odbierać obraz z większej odległości.
Profilaktyka krótkowzroczności u dzieci
Aby u dzieci krótkowzroczność się nie rozwijała, należy zachęcać je do zdrowego stylu życia. Pojawienie się choroby może powstrzymać spędzanie czasu na świeżym powietrzu (również zimą), aktywność fizyczna, ograniczanie czasu spędzanego przed ekranami, prawidłowa pozycja i oświetlenie podczas nauki i czytania książek, zdrowa dieta bogata w witaminy oraz odpowiednia ilość snu.
Profilaktyka krótkowzroczności u dzieci koresponduje więc z profilaktyką wszystkich chorób cywilizacyjnych. Będzie ona tym skuteczniejsza, im lepszy przykład damy naszym pociechom. Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zdrowa kuchnia i ograniczanie oglądania telewizji przyniosą o wiele lepsze efekty, niż rozmowy i nakłanianie dziecka do prowadzenia zdrowego trybu życia. Nauczmy również dzieci robienia krótkich przerw w nauce. Doskonałym sposobem, by oczy odpoczęły od monitora komputera czy książki, jest patrzenie w dal – najlepiej przez okno pokoju czy sali lekcyjnej.
Jakie są pierwsze objawy krótkowzroczności u dzieci?
Do objawów krótkowzroczności u dzieci zaliczamy te bardziej i mniej oczywiste, jak:
- nadmierne pochylanie się nad książkami i zeszytami
- oglądanie TV z bliskiej odległości
- mrużenie oczu
- pocieranie oczu
- częste bóle głowy i pleców
Ponadto należy obserwować postęp dziecka w nauce czytania, pisania i rysowania. Nieczytelne pismo, wychodzenie za linie czy niechęć do czytania, a także inne trudności w nauce mogą wynikać właśnie z krótkowzroczności u dzieci lub innych wad wzroku. Konieczne są także regularne wizyty kontrolne u okulisty dziecięcego, na których powinniśmy pojawiać się co pół roku.
Artykuł powstał we współpracy z OKW – Ośrodek Korekcji Wzroku.
Fot. Shutterstock.