Szukasz sprzętu do przybliżania odległych plenerów podczas wyprawy górskiej lub wędrówki po lesie? A może chcesz obserwować gwiazdy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które urządzenie okaże się lepsze: klasyczna lornetka czy kompaktowy monokular. Poznaj wady i zalety obu. Zapraszamy!
Czym jest monokular?
O ile lornetki nie trzeba nikomu przedstawiać, o tyle o monokularze warto napisać parę słów. Jest to rodzaj lunety, teleskopu o bardzo prostej budowie. Można też spojrzeć na niego jako na połowę lornetki. Oba tytułowe urządzenia służą temu samemu celowi: obserwacji obiektów i scen z oddali bez konieczności fizycznego zbliżania.
Monokular i lornetka mogą mieć optykę stałą lub zmienną (zoom). W zależności od modelu oferują inne: przybliżenie (np. dziesięcio- lub dwudziestokrotne), szerokość okularu, rozwiązania technologiczne (powłoki antyodblaskowe, elementy poprawiające zabezpieczenie przed uszkodzeniami czy ergonomię). Nierzadko są dostępne w ofercie tego samego producenta, np. Kandar (lornetki, monokulary, latarki, statywy).
Kiedy monokular, a kiedy lornetka?
Większą przydatność monokularu względem lornetki w danej sytuacji można stwierdzić na podstawie jednej z następujących cech:
- kompaktowość i lekkość – w przeciwieństwie do lornetki monokular można schować w kieszeni kurtki czy spodni. Nie tylko nie zajmuje dużo miejsca, ale także jest bardzo lekki,
- pojedynczy okular – ta cecha sprawia, że monokular jest dobry do oglądania obiektów statycznych (gór, architektury, gwiazd, śpiących zwierząt), niekonieczne zaś pozostających w ruchu (ptaków, samolotów).
Istnieje sposób na połączenie walorów monokularu (kompaktowości, niewielkiej wagi) z potrzebą śledzenia obiektów ruchomych (czyli uzyskania efektu stereoskopowego z dwóch okularów). Wystarczy wybrać lornetki miniaturowe, znane chociażby jako lornetki teatralne. Jednocześnie trzeba mieć w pamięci, że dość wąskie okulary ograniczają krotność przybliżenia, więc małe lornetki raczej nie sprawdzą się do oglądania obiektów pozostających bardzo daleko. Wówczas zdecydowanie lepiej wykorzystać klasyczną lornetkę ze stałym lub zmiennym przybliżeniem.
Lornetka i monokular – zastosowanie
W zależności od celu wybierz następujące urządzenie:
- monokular: obserwacja obiektów nieruchomych podczas wycieczki, kiedy ważne są poręczność i niska waga bagażu. Przykłady: wycieczka do miasta i oglądanie detali architektonicznych, wędrówka po górach,
- mała lornetka: obserwacja ruchomych scen, kiedy bardzo duże przybliżenie nie jest konieczne, bo obserwator znajduje się dość blisko. Przykłady: oglądanie sztuki teatralnej, śledzenie meczu piłkarskiego lub wyścigów konnych,
- lornetka: dowolne zastosowanie, przy którym rozmiar i waga urządzenia nie mają znaczenia.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.com.pl.
Zdj. Shutterstock