Granicę posesji wyznacza płot, a wraz z nim brama, przez którą można wjechać samochodem. Jej ważną częścią składową jest odpowiednio dobrany napęd. Czym się powinien charakteryzować? Co sprawdzić przed zakupem?
Liczba skrzydeł a rodzaj napędu
Na początek coś, czego trzeba się dowiedzieć na samym początku poszukiwań idealnego napędu do bramy – liczba skrzydeł. To niezwykle istotne, gdyż dostępne są bramy jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. W jednym, jak i w drugim przypadku wykorzystywane są inne mechanizmy. Łatwo jednak wychwycić różnicę, która sprowadza się do tego, że poszukując napędu do bramy jednoskrzydłowej, wystarczy zakup urządzenia otwierającego wyłącznie jedno skrzydło, w przypadku bram dwuskrzydłowych potrzeba zaś już bardziej rozbudowanego zestawu.
Jak długie powinno być skrzydło?
Wiemy już, czy poszukujemy napędu do bramy jedno-, czy dwuskrzydłowej, możemy więc teraz określić, jaka powinna być długość skrzydła. Żeby się o tym przekonać, musimy oczywiście wykonać odpowiednie pomiary. Decydując się na konkretny napęd do bramy, należy zaznajomić się z jego specyfikacją, a dokładnie, jaką maksymalną długość skrzydła może obsłużyć wykorzystany siłownik. Mając już tę wiedzę, wystarczy porównać wartość z wymiarami posiadanego przez nas skrzydła.
Proste i dość tanie mechanizmy są w stanie sprostać skrzydłom o metrowej długości. Niemniej, wato zdecydować się na napęd, który potrafi obsłużyć dłuższe skrzydła (wystarczy metr zapasu), żeby nawet w trudnych warunkach, na przykład podczas silnych podmuchów wiatru, bezproblemowo otworzył bramę.
Z jakim ciężarem poradzi sobie siłownik?
To bardzo ważny parametr pozwalający precyzyjnie dopasować siłownik do skrzydeł bramy. I tu stosowne informacje dostępne są w opisie bądź karcie produktu danego napędu, dzięki temu dowiemy się, ile wynosi maksymalne obciążenie. Ale tu tak samo, jak w przypadku poprzedniego parametru, czyli długości, zdecydowanie lepiej postawić na napęd o większych możliwościach. Optymalnie jak zostawimy 20-25% zapasu, co zapobiegnie najbardziej przykremu scenariuszowi, jakim jest uszkodzenie bramy.
Czy montaż jest łatwy?
To niemniej istotny parametr, gdyż czasem założenie siłownika może być dość trudne, a nawet niemożliwe. Jeśli wjazd na naszą posesję jest tak skonstruowany, musimy wziąć to pod uwagę, decydując się na inne rozwiązanie niż zakup tradycyjnego napędu. Producenci oferują różne innowacyjne rozwiązania w tym zakresie, na przykład napęd o montażu podziemnym. W większości jednak przypadków nie powinno być problemu z jego montażem.
Należy wziąć te wszystkie kwestie pod uwagę, gdyż mają one niebagatelne znaczenie w kontekście użytkowania bramy. Jeśli chcemy, żeby jej obsługa była niezakłócona, powinniśmy dopasować odpowiedni napęd. To gwarant, że brama będzie działać bezawaryjnie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Beninca Automatyka do bram.
Fot. Shutterstock