Chcesz zabezpieczyć balkon przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci? Poznaj aspekty, o których nie możesz zapomnieć w trakcie budowy bądź remontu. Dzięki dopięciu spraw na ostatni guzik będziesz się cieszył balkonem trwałym i estetycznym przez długie lata.
Czy hydroizolacja balkonu jest konieczna?
Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że hydroizolacja balkonu stanowi konieczność. Balkony i tarasy najczęściej wykonywane są z betonu, ten zaś nie jest materiałem wodoodpornym. Jeśli nie stworzysz warstwy izolacyjnej, betonowe podłoże będzie wchłaniać wodę i wilgoć, a zimą na zmianę zamarzać i odmarzać. Dojdzie do korozji, w wyniku której konstrukcja ulegnie osłabieniu i przestanie być bezpieczna, a na powierzchni pojawią się nieestetyczne pęknięcia i wykruszenia.
Od czego zacząć hydroizolację balkonu?
Jak podpowiadają specjaliści z firmy Water Block, hydroizolację balkonu należy zacząć od zabezpieczenia płyty balkonowej, a dokładnie od jej ocieplenia. Pominięcie tego kroku może doprowadzić do powstania mostku termicznego i niepotrzebnego wychładzania budynku. Na dociepleniu powinna znaleźć się zaprawa betonowa, koniecznie w położeniu spadkowym, by woda była prawidłowo odprowadzana.
Kiedy czas na hydroizolację?
Zanim zabierzesz się za położenie warstwy hydroizolacyjnej, zastosuj grunt, np. WB Primer, dzięki któremu późniejsza warstwa izolacyjna będzie lepiej przylegać. Zabezpiecz też miejsca newralgiczne, pracujące, np. łączenia powierzchni. Tutaj sprawdzą się pasy z taśmy WB Tape Pro. Nie tylko wzmocnią konstrukcję, ale także stworzą dodatkową warstwę wodoszczelną.
Do wykonania samej hydroizolacji polecamy produkty Water Block.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Waterblock.eu.
Zdj. Shutterstock