Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z żałobą, ale również koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Jedna z nich dotyczy kwestia dziedziczenia. Spadkobierca może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wprost lub go odrzucić. Z trzeciej możliwości korzystają osoby, które nie znają stanu majątkowego spadkodawcy lub wiedzą wyłącznie o jego długach. Jak odrzucić spadek i co jeszcze trzeba wiedzieć o odrzuceniu spadku?
Jak odrzucić spadek?
Spadek można odrzucić na dwa sposoby: w sądzie lub u notariusza. Droga sądowa jest nieco tańsza, jednak wymaga cierpliwości, dlatego zdecydowanie więcej osób decyduje się na odrzucenie spadku u notariusza. Spadkobierca ma na odrzucenie spadku 6 miesięcy od chwili, gdy dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Należy jednak pamiętać, że jeśli przekroczymy ten termin, odrzucenie spadku będzie możliwe wyłącznie przed sądem. Będziemy musieli również udowodnić, że wcześniej nie wiedzieliśmy o śmierci spadkodawcy.
Odrzucenie spadku – co jeszcze trzeba wiedzieć?
Zanim podejmiemy decyzję o odrzuceniu spadku, trzeba być świadomym, że:
- odrzucenie spadku jest co do zasady nieodwołalne (od tej reguły istnieją pewne wyjątki), a jego skutkiem jest utrata prawa do zachowku
- odrzucenia spadku nie mogą dokonać wszyscy spadkobiercy jednocześnie – obowiązuje kolejność dziedziczenia
- odrzucić spadek można dopiero po śmierci spadkodawcy – przed jego śmiercią można zrzec się spadku
- jeśli nie odrzucimy spadku i nie przyjmiemy go, po upływie 6 miesięcy następuje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Osoby, które chcą odrzucić spadek, powinny uczynić to jak najszybciej. W przypadku przekroczenia ustawowych 6 miesięcy, spadkobierca musi udowodnić, kiedy dowiedział się o śmierci spadkodawcy.
Artykuł powstał we współpracy z Biuro Kancelarii Radcy Prawnego Małgorzaty Maciejewskiej.
Fot. Shutterstock.