Światłowód to technologia, która umożliwia błyskawiczny i stabilny przesył danych. W efekcie staje się coraz popularniejsza zarówno w firmach, jak i budynkach prywatnych. Jak działa kabel światłowodowy? Jakie są rodzaje okablowania światłowodowego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jak działa kabel światłowodowy?
Kabel światłowodowy umożliwia transmisję fal z zakresu światła widzialnego z wykorzystaniem zjawiska całkowitego ich odbicia. Jest to przewód składający się z dwóch warstw, a mianowicie rdzenia oraz płaszcza. Rdzeń kabla światłowodowego cechuje duży współczynnik załamania światła, a płaszcz światłowodu wykonywany jest z surowca o zdecydowanie niższym współczynniku załamania światła.
Jak działa kabel światłowodowy? Otóż, pojawiające się na jednym jego końcu światło odbija się wielokrotnie na granicy płaszcza oraz rdzenia, co powoduje jego wydostanie z instalacji dopiero na drugim końcu kabla. Przesył danych wyróżnia brak strat energii, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia. Warto również zaznaczyć, że każdy kabel światłowodowy zawiera minimum jedno włókno szklane, które chroni przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. W efekcie światłowód cechuje wysoka wydajność oraz stabilność przesyłu danych, co sprawdza się zarówno w przypadku Internetu, jak i telewizji światłowodowej.
Rodzaje okablowania światłowodowego?
Okablowanie światłowodowe dzieli się na dwa typy, a mianowicie okablowanie poziome oraz pionowe. W pierwszym przypadku jest to okablowanie biegnące od punktu dystrybucyjnego do gniazda abonenckiego, w związku z czym składa się z przewodów sieciowych, paneli krosowniczych, gniazdek oraz kabli przyłączeniowych i stacyjnych, które wykorzystuje się do podłączenia przełącznika z panelem krosowniczym i gniazdka z komputerem. Mówiąc prostym językiem jest to okablowanie, które znajduje się po stronie użytkownika. W przypadku okablowania pionowego mówimy natomiast o instalacji, która łączy ze sobą poszczególne punkty dystrybucyjne (np. główny z pośrednimi). W związku z tym tego typu okablowanie musi mieć większą przepustowość, co determinuje prawidłowe działanie całej sieci światłowodowej. Warto podkreślić, że w przypadku światłowodów poszczególne odcinki przewodów sieciowych mogą mieć długość sięgającą nawet 2 000 metrów.
Podsumowując należy stwierdzić, że światłowód to technologia, która w kolejnych latach będzie bardzo szybko się rozwijała. Chcąc wyposażyć się w tego typu okablowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Solar Polska, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.
Fot. Shutterstock