Problem z wilgocią jest duży, jednak dość łatwo można go wyeliminować. Konieczne jest wykonanie drenażu wokół budynku. Co to takiego? Jest to specjalny system połączonych ze sobą elementów. Rury i akcesoria drenarskie układane są zgodnie ze specjalnymi zasadami, tylko wtedy będą skutecznie pełniły swoją funkcję. Wybierając odpowiedni wariant trzeba dokładnie rozważyć wszystkie istotne czynniki, w tym narażenie na działanie wód opadowych, obecność wód gruntowych czy ukształtowanie terenu. Oceniając dokładnie sytuację można wybrać odpowiednie komponenty, które dostępne są tutaj https://www.plastmetix.pl/product/gallery/8-drenaz-i-akcesoria.html. Wariant drenażu zawsze musi być dobierany do rodzaju gruntu.
Jak wykonać drenaż opaskowy?
Po przygotowaniu wszystkich akcesoriów można przystąpić do pracy. Konieczne będzie wykonanie wykopu, sięgającego podstawy fundamentów. Następnie układana jest warstwa, tzw. obsypka drenarska, a na niej – rury i kolejna warstwa obsypki. W tym celu sprawdzi się świetnie żwir rzeczny lub otoczaki, chociaż doskonale sprawdzi się keramzyt, którego średnica będzie nie mniejsza niż 16 mm.
Wierzchnia warstwa wykonywana jest gruntem rodzimym. To najprostsze rozwiązanie, które jest wykonywane w gruncie przepuszczalnym. Z kolei gdy grunt jest nieprzepuszczalny, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bo konieczne jest wykonanie drenażu płaszczyznowego, a na ścianie fundamentowej musi być ułożona izolacja przeciwwilgociowa, na której układany jest styropian i drenaż. Dzięki temu możliwe jest odprowadzenie wody wzdłuż ściany. To świetny sposób na przyspieszenie jej osuszania.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą PLASTMETIX – producent, hurtownia rur PCV i armatury sanitarnej https://www.plastmetix.pl/
Fot. Shutterstock