Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego czy kredytu hipotecznego w większości przypadkach jest dobrym sposobem, by zaoszczędzić mniejszą lub większą kwotę. Spłacając szybciej kredyt, płacimy bowiem mniejsze odsetki. Czy ta zasada sprawdza się również w przypadku kredytu we frankach? Czy wcześniejsza spłata kredytu we frankach się opłaca i czy nie niweluje szans zwrotu nadpłaty?
Czy wcześniejsza spłata kredytu we frankach się opłaca?
W przypadku kredytu indeksowanego czy denominowanego spłata kredytu we frankach będzie opłacalna wyłącznie wówczas, gdy dokonamy jej we właściwym momencie. Tylko przy niskiej wartości franka szwajcarskiego wcześniejsze spłacenie kredytu będzie się opłacać. Niestety wielu kredytobiorców panikuje i zaczyna nadpłacać kredyt w momencie, gdy notowania franka idą do góry – w takiej sytuacji należy jednak odczekać i spłacać raty według harmonogramu.
Wcześniejsza spłata kredytu we frankach – czy zwrot nadpłaty kredytu będzie możliwy?
Coraz więcej frankowiczów powołując się na istniejące w ich umowach kredytowych klauzule niedozwolone, unieważnia kredyt. Procedura taka musi odbyć się na drodze sądowej, a orzeczenie sądu o unieważnieniu kredytu we frankach jest podstawą do rozpoczęcia kolejnej procedury, której celem jest odzyskanie nadpłaty kredytu. Wcześniejsza jego spłata nie zamyka tej drogi, może jednak ją skomplikować, dlatego decyzję o jednorazowej spłacie całego zadłużenia należy skonsultować z prawnikiem, który specjalizuje się w podobnych sprawach.
Bank, od którego będziemy chcieli uzyskać zwrot nadpłaty kredytu może powołać się na podstawę prawną, mówiącą o braku podstaw do roszczeń, gdy kredytobiorca spłacił wcześniej kredyt w całości ze świadomością, że nie był do tego zobligowany. W tym przypadku kredytobiorca może się zabezpieczyć, przekazując bankowi oświadczenie o zastrzeżeniu do zwrotu nadpłaty. Zastrzeżenie to jest jednostronnym oświadczeniem, które trzeba przekazać nie później nić w dniu spłaty kredytu.
Ponadto kredytobiorca może powołać się na:
- nieważną czynność prawną – jest nią unieważniony sądownie kredyt indeksowany lub denominowany; w przypadku nieważnej czynności prawnej bank jest zobowiązany do uregulowania wszystkich należności (kredytobiorca musi zwrócić cały pożyczony kapitał, a bank wszystkie nadpłaty)
- cel uniknięcia przymusu – kredytobiorca może powołać się na taką podstawę prawną, argumentując, że w obawie przed niepewnym kursem franka spłacił całość zadłużenia, by uniknąć przymusu, za jaki uznawany jest wpis do rejestru dłużników czy egzekucja komornicza
Wcześniejsza spłata kredytu we frankach nie zawsze się opłaca, istnieją jednak takie okoliczności, kiedy warto uiścić całą kwotę zadłużenia. Takie działanie należy skonsultować z prawnikiem, by w odpowiedni sposób przygotować się do sprawy sądowej o unieważnienie kredytu i odzyskanie nadpłaconego kredytu.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert.
Fot. Shutterstock.