Kiedy mówi się o witaminie D, często ma się na myśli konkretny wariant: D3. Warto jednak wiedzieć, że istnieje też witamina D2. Czym się różni od popularniejszej witaminy D3? W jakich produktach znajdują się obie odmiany i na co wpływają? Sprawdź!
Witamina D2 – charakterystyka
Witamina D2, znana także jako ergokalcyferol, stanowi związek wytwarzany przede wszystkim przez rośliny. W organizmie ludzkim przetwarzana jest najpierw do kalcyfediolu (w wątrobie), później do kalcytriolu (w nerkach). Znajduje się w wybranych grzybach, niektórych produktach mlecznych (wzbogaconych o tę witaminę – fortyfikowanych), suplementach diety. Witamina D2 jest tańsza w produkcji od witaminy D3, natomiast wykazuje mniejszą odporność na zmiany temperatury i wilgoci. Jest mniej skuteczna.
Witamina D3 – charakterystyka
Cholekalcyferol, czyli właśnie witamina D3, to kolejny związek z grupy witamin D. W przeciwieństwie do wariantu D2 ma pochodzenie zwierzęce. Dodatkowo jest syntetyzowany w skórze ludzkiej w sposób naturalny – pod wpływem promieniowania UVB (słonecznego). W ciele syntetyzuje się do tych samych związków co witamina D2, jednak D3 bardziej zwiększa poziom kalcyfediolu. Pozytywnie wpływa na zawartość wapnia we krwi. Naturalnie występuje w żółtkach jaj, tłustych rybach i oleju rybim, wątróbce, maśle, śmietanie, serze.
Suplementacja witamin z grupy D – zwłaszcza D3 – jest niezwykle ważna w krajach takich jak Polska, w których przez większość roku promieniowania słonecznego jest zbyt mało. Na szczęście dodanie naturalnych źródeł do diety oraz korzystanie z suplementów pozwoli Ci zadbać o prawidłowy poziom witaminy D w organizmie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock